Случвало ли ви се е да срещнете човек „Уморен от Шардоне“ или член на ABC движението (“Anything but Chardonnay”)? А питали ли сте го от кой стил Шардоне е уморен – от свежото и сортово Шардоне, без отлежава в бъчва или бариковото Шардоне, Шабли, Мерсо или Макон, Шардоне от Западна Франция, Северна Италия или Австралийското Шардоне?
Шардоне отглеждано в относително хладния климат на Бургундия ще има съвсем различен характер от това, отглеждано в слънчевия Нов Северен Уелс.
Какво в същност означава Anything but Chardonnay (ABC)?
ABC е термин, използван да опише движение, разграничаващо се от популярността на вината от сорта Шардоне, за да повиши интереса на консуматора към другите бели сортове. Някои винарските имения го използват като маркетингов трик, за да повишат продажбите на другите си бели вина. Разбира се, АВС е и идеална тема за дегустация.
Как се заражда движението, отричащо Шардоне?
Шардонето е един от най-разпространените сортове грозде в известните винарски региони – САЩ, Европа, Аржентина, Чили и Австралия. Сортът печели своята популярност през 1980 и 1990 г. и продължава да доминира на винената сцена и в днешни дни.
През 1980 г. известни енолози от Калифорния като тези от Kendall-Jackson започват да произвеждат мазни Шардонета, отлежавали в бъчви.
Скоро и другите винарски изби започват да крият сортовия характер на Шардонетата, губейки уникалните плодови нотки чрез прилагане на малолактична ферментация и отлежаване в бъчви. Консуматорите все повече започват да търсят барикови Шардонета, пазарът е наситен от новия стил вино, а произведените количества надминават всички очаквания.
С началото на новото хилядолетие, находчиви и отегчени консуматори започват „бунт“ срещу този стил, наричайки себе си АВС консуматори (Anything but Chardonnay (Всичко освен Шардоне) или “Alternatives Beyond Chardonnay”)). Те отварят вратите на други бели сортове като Совиньон Блан, Семийон, Шенин Блан, Марсан, Ризлинг, Гевюрцтраминер, Вионие, Пино Гри- търсейки плодови нотки, сортови характеристики и засилена киселинност
Този отлив от мазните барикови Шардонето кара енолозите да преосмислят прилаганите технологии и да стигнат до максимата, че не всяко Шардоне трябва да е с дъб.
И внезапно, хомогенното Шардоне придобива все повече различни стилове и персоналност: появяват се вина с частично проведена малолактична ферментация, други без никакъв контакт с дъб, давайки приоритет на плодовите и цитрусови нюанси. Преоткриват се блендовете между свежи вина, ферментирали в неръждаеми съдове и вина с малолактична ферментация и бъчви в различни процентни отношения. Целта е една- Да се запази сортовия характер на Шардонетата с много добре импрегниран дъб дъб.
Различните технологии!
Шардонетата, ферментирали на ниски температури в иноксови съдове разкриват свежи и леки минерални аромати, свежи летни цветисти нотки, зелена ябълка, тропически аромати като ананас, „криспи“ финал, с доминиращи цитруси – перфектно за топлите дни.
Малолактичната ферментация трансформира ябълчната киселина в млечна, придавайки на Шардонето маслен и сметанен нос. Отлежаването в бъчви добавя дъбови нотки, препечени тонове, карамфил, карамел, кафе и ванилия. А ако ферментира и отлежава в бъчвите, дъбовите аромати стават все по-интензивни.
От скучно и предвидимо, Шардонето се превръща във вино пълно с характер и нюанс, и предизвикателно за дегустиране. А „партизанското“ движение“, като че ли изчезна.
Днес абревиатурата АВС може да се срещне с различни значения като Anything but Cabernet (Всичко освен Каберне), Anything but Champagne (Всичко освен Шампанско ), и по-позитивния му вариант, конфронтиращ първоначалната идеология – ” Another Bottle of Chardonnay” (Още една бутилка Шардоне)
А ето го и нашия представител- Шардоне “МОНОГРАМ” 2013 г. , ферментирало и отлежавало във френски бъчви, запазило цитрусовия си характер и приятната свежест, с интензивен златист цвят и топли оттенъци, изтънчен и комплексен нос с акценти на ядки, масло и сладка ванилия. Плътно тяло с приятна свежест и галеща текстура.
А Вие какво Шардоне предпочитате?